+۹۸۲۱-۸۹۳۰۶۰۰۰

info @ etadbir.com

پرتال خدمات مشتریان


معرفی‌

معرفی‌ گروه رایانه تدبیرپرداز، با سابقه‌ای 11 ساله در زمینه فناوری­های اطلاعات و ارتباطات مرتبط با بازارهای مالی، در سال 1388 در نخستین جشنواره برترین‌های بازار سرمایه، از طرف سازمان بورس اوراق بهادار، به‌عنوان برترین شرکت نرم‌افزاری این حوزه معرفی شد. پس از ارائه راه حل‌هایی همچون نرم‌افزار اتوماسیون شرکت‌های کارگزاری (بورس اوراق بهادار، بورس کالا و فرابورس)، گزارش سهام، صندوق‌ سرمایه‌گذاری‌مشترک، سبدگردانی، پرتال‌های تخصصی بازار سرمایه، حسابداری تخصصی بازار سرمایه، معاملات آنلاین،هم اکنون عهده‌دار طراحی سامانه نرم‌افزاری بورس برق، شامل فازهای پیش از معامله، معامله و پس از معامله شده است. محصول شرکت در این پروژه، تهیه و طراحی وب‌سایت و نرم‌افزارهای لازم برای فعاليت بورس برق ایران در جهت ايجاد امکان معامله بين خريدار و فروشنده، امکان تسويه معاملات، ارسال اطلاعات و تعامل با بازار فيزيکي برق موجود خواهد بود.

تاریخچه پروژه

این پروژه به سفارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران و در راستای تکمیل فرآیند تجدیدساختار صنعت برق انجام خواهد شد. در ادامه نگاهی گذرا به تجدیدساختار صنعت برق و مشخصات پروژه راه‌اندازی بورس برق خواهیم داشت: از ابتدای دهه 1980م موج تجدید ساختار در صنایع مختلف در جهان به راه افتاد.صنعت برق نیز از این تحول بی‌نصیب نماند. انگیزه اصلی تجدید ساختار در صنعت برق، عدم کارایی بنگاه‌های دولتی در تولید و ارائه خدمات برق و نیز نیاز به جذب سرمایه‌های خصوصی بود. در دنیای صنعتی، برق از یک کالای عمومی به کالای خصوصی و قابل معامله در بازار تبدیل شد. بدین ترتیب رقابت در صنعت برق جای انحصار طبیعی در آن را گرفت. فرآیند تجدید ساختار با اولویت دادن «تجاری‌سازی، شفافیت مالی و تجاری بین بنگاه‌ها» بر «خصوصی‌سازی و واگذاری آن‌ها»، مراحل زیر را پیمود:.

  • جداسازی عمودیِ (vertical unbundling) مراحل و زیربخش‌های مختلف صنعت برق از یکدیگر (تولید، انتقال و توزیع)
  • تجاری‌سازی بنگاه‌های دولتی: تشخیص قیمت تمام‌شده‌ی محصولات و خدمات و شفاف شدن سود و زیان بنگاه‌ها، و حرکت به سمت سودآوری
  • شرکتی‌شدن ساختار سازمان‌ها و بنگاه‌های دولتی فعال: ارزش‌گذاری دارایی‌ها و تصمیم‌گیری در مورد ساختار سرمایه
  • ایجاد رقابت در تولید و توزیع
  • تدوین مقررات ناظر بر رقابت فعالان بازار
  • حرکت به سمت واگذاری بنگاه‌های دولتی

در ایران نیز با الگوگیری از تجربه سایر کشورها برمبنای دو اصل (1) جداسازی عملکردهای ذاتاً رقابتیِ تولید و خرده‌فروشی از انحصارهای طبیعی (انتقال و توزیع) و (2) ایجاد بازار عمده‌فروشی و خرده‌فروشیِ جداگانه، پروژه تجدید ساختار کلید خورد. با تشکیل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، بازار عمده‌فروشی برق از سال 1382 به‌عنوان بستری برای رقابت تولیدکنندگان و خرده‌فروشان برق به راه افتاد. بازار برق فعلی ایران، بازاری روز قبل در قالب حراجی یک طرفه است که در آن، برای تحویل برق در هر ساعت از روز بعدی، رقابت بین تولیدکنندگان انجام می‌شود. طبق اساسنامه، یکی از مأموریت‌ها و موضوعات فعالیت شرکت مدیریت شبکه برق ایران، راه‌اندازی بورس برق در ایران است. در بورس‌های برق در جهان، علاوه بر معاملات نقدی، معاملات مالی نیز انجام می‌شود. از هدف‌های تأسیس بورس برق، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: تسهیل مبادله محصولات استانداردشده، انتشار اطلاعات بازار، ارتقای رقابت و افزایش نقدشوندگی بازار، تأمین بازار عادلانه و بی‌طرف، مرجع کشف قیمت عادلانه و اقتصادی، دسترسی آسان همگان به بازار، کاهش هزینه‌های مبادله، مبادلات مطمئن و کاهش ریسک و ارائه خدمات پایاپای و تسویه. نکته مهم آنکه قیمت نقدی و کشف‌شده در بورس، مرجعی برای معاملات خارج از بورس و معاملات مالی خواهد بود. در ایران نیز با کسب مجوزهای لازم از شورای عالی بورس، مبنی بر راه‌اندازی بورس انرژی با محوریت برق، مناقصه پروژه طراحی و راه‌اندازی بورس برق ایران توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در سال 1389 برگزار گردید و کنسرسیومی متشکل از چهارشرکت تدبیرپرداز، نوآوران آرمان پویا، مهام‌شرق و منیران به‌عنوان برنده مناقصه شناخته شدند. کل پروژه در سه فاز کلی (1) مطالعات شناخت (2) طراحی و پیاده‌سازی الگوی بورس برق ایران (3) مرحله اجرا انجام خواهد شد. طول مدت فازهای 1 و 2، 18 ماه می‌باشد که از ابتدای اردیبهشت 1390 آغاز گردیده و در اول آبان 1391 به پایان خواهد رسید و از آن پس نیز به مدت یکسال، راهبری اجرای عملیات بورس برق توسط کنسرسیوم انجام خواهد شد.:.

اقدامات انجام‌شده / وضعیت فعلی

پس از مطالعات جهانی بر سایر بورس‌های انرژی جهان با تمرکز بر معاملات برق و گاز، انواع قراردادهای رایج در این بورس‌ها استخراج شد. فرآیند معاملاتی و هویت‌ها شناسایی شد و قراردادهایی به سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد گردید. براساس این قراردادها، سامانه‌ای طراحی شده است که بتوان این قراردادها و معامله‌کنندگان را در آن تعریف کرد و امکان انجام معامله روی محصولات مختلف را فراهم آورد. در بخش دیگر سامانه‌ای طراحی و پیاده‌سازی شده است که عهده‌دار انجام فرآیند پس از معاملات و نگهداری حساب مشتریان می‌باشد. در این راه تجربه‌های پیشین تدبیرپرداز در موضوع بک‌آفیس (Back-Office) بسیار راهگشا بوده است.

تجربه‌ای جدید؛ راهی به آینده

شرکت تدبیرپرداز با بسترسازی انجام‌شده در پروژه سامانه معاملات و پس از معاملات بورس انرژی، هم‌اکنون توانمندی لازم برای توسعه‌ی سامانه‌های مشابه برای بازارهای گوناگون را به‌دست آورده است. بنابراین امکان راه‌اندازی بازارهای کالایی، بورس‌های اختصاصی، بورس‌های محلی و منطقه‌ای با استفاده از راه‌حل‌های نرم‌افزاری «سامانه معاملات تدبیر» (Tadbir Matching Engine‌/TME) و نیز «سامانه پس از معاملات تدبیر» (Tadbir Post-trade System/TPS) فراهم آمده است. بدین منظور با توجه به نیاز مشتریان، سامانه‌های مذکور سفارشی‌سازی می‌شود و برای بازارهای مختلف به کار گرفته می‌شود.